MATRACE Z POLYURETÁNOVEJ PENY

Matrace s jadrom z polyuretánovej peny  najnovšej generácie sú vyrábané z materiálov priateľských k životnému prostrediu a zaručujú pohodlie a praktickosť. Podľa rôznych stupňov hustoty je možné docieliť na tom istom matraci rôzne úrovne tvrdosti, nosnosti a pružnosti tak, aby boli schopné podopierať rôzne tlakové body. Tieto matrace sú, vďaka kvalite peny typu otvorenej bunky a vďaka premyslenému systému odvetrávania a kanálov, veľmi odolné voči hromadeniu vlhkosti a tepla, a zároveň ide o antialergické výrobky proti roztočom.

ORTOPEDICKÉ MATRACE A ERGONOMICKÉ MATRACE

Za ortopedický matrac možno bežne považovať matrac, ktorý je veľmi tvrdý a pevný. Ešte aj dnes si veľa ľudí myslí, že tento typ matraca je vhodný pre osoby s problémami a bolesťami chrbtice. V skutočnosti výskumy v tejto oblasti potvrdili, že ideálny matrac je matrac ergonomický, schopný poskytnúť správnu oporu každej časti tela, reagujúc na jeho hmotnosť rôznou veľkosťou tlaku, čím rešpektuje prirodzené fyziologické krivky chrbtice. V dnešnej dobe teda môžeme definovať ako ortopedický ten matrac, ktorý má vysokú schopnosť opory a je veľmi pevný. Nosnosť a pevnosť môžu byť rôzne podľa hustoty použitého materiálu a jeho hrúbky, a teda čím väčšia hrúbka, tým tvrdší a pevnejší bude matrac.

MATRAC Z PAMäŤOVEJ PENY

Pamäťová pena je viskoelastická polyuretánová pena vyvinutá v NASA, ktorá má schopnosť reagovať na telesné teplo a tlak a dokonale sa prispôsobovať každej krivke alebo tlakovému bodu, pričom sa pomaly vracia do svojho pôvodného tvaru. Matrac z pamäťovej peny je teda matrac, ktorého jadro sa skladá vo vrchnej časti z pamäťovej peny a v spodnej časti z nosných pien. Tieto matrace sú na pocit veľmi príjemné a pohodlné, ako aj výnimočne ergonomické. Tento materiál dokáže vyrovnávať odpoveď matraca na telesnú hmotnosť v každom svojom bode, čím napomáha uvoľneniu svalstva a kĺbov a predchádza problémom s krvným obehom, kŕčmi či mravenčením. Dobrý matrac z pamäťovej peny musí počítať s jedným veľmi dôležitým faktorom – priedušnosťou. Je naozaj veľmi dôležité, aby mal matrac dobrý systém odvetrávania, ktorý umožní odvádzať vlhkosť a zabezpečí dobrú termoreguláciu.

VRCHNÝ MATRAC

Vrchný matrac je tenký matrac s rôznou hrúbkou od 3 do 9 cm, ktorého úlohou je korigovať alebo personalizovať pohodlie a hygienu vlastného spánkového systému. Väčšinou sa kombinuje so starým matracom, ktorý už stratil svoju formu, prípadne sa používa vtedy, keď potrebujeme zmeniť vlastnosti postele na základe vlastných požiadaviek. Poskytuje teda možnosť vyhnúť sa celkovej výmene starého matraca za nový alebo matraca, ktorý nezodpovedá Vašim potrebám tak, že naň položíte vrchný matrac. Vrchné matrace z pamäťovej peny sú veľmi žiadané, nakoľko vďaka svojim ergonomickým vlastnostiam dodávajú lôžku pohodlie a príjemný pocit a dokážu kalibrovať odpoveď matraca na hmotnosť tela v každom svojom bode, čím napomáhajú uvoľneniu svalstva a kĺbov a predchádzajú problémom s krvným obehom, kŕčmi či mravenčením.

VANKÚŠE Z PAMäŤOVEJ PENY

Vankúš je veľmi dôležitým prvkom spánkového systému, nakoľko počas spánku je veľmi dôležité, aby sa chrbtica nachádzala v prirodzenej polohe. Oblasť krku musí byť teda podoprená správnym spôsobom, aby bol zabezpečený dokonalý oddych a aby sme predišli problémom s krčnou chrbticou. Pamäťová pena je materiál, ktorý tým, že reaguje na teplo a tlak tela, sa dokonale prispôsobuje prirodzeným krivkám tela a podopiera ho vyrovnane v rôznych bodoch. Tento druh vankúšov má rôzne tvary a veľkosti, pri správnom výbere je potrebné brať ohľad na obľúbenú polohu pri spánku. Napríklad ten, kto spí prevažne na boku, by mal používať vankúš, ktorý má najväčšiu hrúbku na mieste, ktoré vypĺňa priestor medzi plecom a hlavou, zatiaľ čo pri polohe na chrbte stačí tenší vankúš, ktorý je tvarovaný tak, aby podopieral krk a umožnil tak uvoľnenie krčného svalstva. Pri správnom používaní by sa mal vankúš opierať o plece.

POLOHA A TVRDOSŤ

Nesprávne polohy počas spánku môžu viesť k problémom ako bolesti v bedrovej a krčnej oblasti, ako aj k nekvalitnému a nezdravému spánku. Poloha pri spánku a tvrdosť matraca priamo spolu súvisia.
Pri najčastejšej polohe, a to polohe na boku, sa odporúča matrac, ktorý má dobrú ergonómiu, nie príliš pevný, nakoľko body s najväčšou hmotnosťou sú koncentrované na malých plochách a matrac sa teda musí prispôsobiť telesným krivkám a zabrániť tomu, aby sa chrbtica dostala do neprirodzenej a nesprávnej polohy.
Ten, kto rád spí v polohe na chrbte, by si mal vybrať tvrdý matrac, ale s vrchnou ergonomickou vrstvou preto, aby sa matrac mohol prispôsobiť, ale zároveň podopierať prirodzené krivky chrbtice.
Ten, kto spí v polohe na bruchu, by si mal vybrať najtvrdší matrac preto, aby nepodľahol tlaku, ktorý sa koncentruje v strede, a aby ešte viac neprehĺbil krivku chrbtice. Čo sa týka vankúša, niektorí ľudia ho ani nepoužívajú, ale v každom prípade vankúš, akokoľvek nízky, prispieva k zvýšeniu pocitu pohodlia.

KVALITA A HYGIENA MATRACA

Všetci vieme, že je potrebné spať 7/8 hodín denne, ale len málokto si uvedomuje, že tento čas predstavuje asi tretinu nášho života… Berúc vážne do úvahy tento fakt môžeme pravdepodobne prisúdiť väčšiu dôležitosť nášmu spánku, ako aj nášmu lôžku.
Hlavné otázky, ktorými je potrebné sa zaoberať pri správnom posudzovaní kvality a hygieny nášho matraca, sú materiál, z ktorého je vyrobený, hygiena a jeho priedušnosť. Používanie antialergických materiálov a textílií predchádza problémom s alergiou a dýchaním, antibakteriálne textílie zabraňujú činnosti mikróbov, baktérií a roztočov, a tým predchádzajú vzniku nepríjemných pachov. Pri udržiavaní vysokej úrovne hygieny je potrebné brať do úvahy možnosť stiahnuť a vyprať poťah matraca, ale ešte dôležitejšou vlastnosťou je priedušnosť matraca. Matrac musí dýchať, aby odvádzal telesnú vlhkosť a udržal si správnu teplotu. Samozrejme, to nemení nič na fakte, že pravidelné vetranie spálne a matraca stále zostáva veľmi dobrým zvykom. Takisto je dôležité raz za mesiac matrac povysávať.

SPÁNOK A ZDRAVIE

Únava, problémy s nespavosťou, astma, alergie, problémy s držaním tela, bolesti krčnej chrbtice, kŕče, mravenčenie, napätie svalov… to všetko sú problémy, ktoré môžu svedčiť o nekvalitnom spánku. Výber dobrého spánkového systému môže priniesť veľký osoh do života každého človeka, ako aj predísť, ak nie dokonca vyliečiť spomínané problémy. Hodiny strávené v posteli by mali slúžiť na uvoľnenie psycho-fyzického napätia nahromadeného počas dňa a na regeneráciu tela a mysle. Často tomu tak ale nie je, budíme sa s pocitom únavy, ktorý je zapríčinený povrchným spánkom spôsobený nízkou kvalitou lôžkového systému alebo jeho nesprávnou kalibráciou. To všetko vedie k postupnému oslabovaniu našej prirodzenej obranyschopnosti, znižovaniu sústredenia a k výkyvu nálad. Je teda nevyhnutné venovať dostatok času a správnu investíciu nášmu spánku, a teda nám samým.
Na to, aby sme dosiahli dobrý systém lôžka, musíme začať správnou mikroklímou izby, kde bude možné dýchať dobrý a čerstvý vzduch pri správnej vlhkosti. Príliš vlhké prostredie napomáha množeniu roztočov a tvorbe plesní, zatiaľčo príliš suché prostredie môže zapríčiniť sucho v dýchacom ústrojenstve spojené s vyšším rizikom nákazy. Teplota lôžka je druhým faktorom, ktorým sa musíme zaoberať, nakoľko je ťažké a nezdravé spať pri príliš vysokých teplotách, ktoré spôsobujú časté budenie sa a nepokojný spánok. Z tohto dôvodu je vhodné používať kvalitné výrobky, ktoré zaručia dobrú priedušnosť a termoreguláciu a budú schopné odvádzať vlhkosť a prílišné teplo. Takisto je nutný správny výber postele, ktoré mali v minulosti často kovové sieťky, zatiaľčo v dnešnej dobe sa stávajú nevyhnutnými drevené rošty kompatibilné s modernými matracmi. Matrace, ktoré môžu byť rôzneho druhu, ale ktoré musia byť kvalitné a čo možno najviac kalibrované podľa potreby konkrétneho človeka. Je potrebné si teda vybrať matrac podľa zvykov počas spánku a telesnej štruktúry tak, aby chrbtica bola čo najlepšie podopieraná a aby mohlo dôjsť k uvoľneniu najmä v oblasti bedrovej a krčnej. Preto je takisto dôležitý aj výber vhodného vankúša, ktorý sa môže rôzniť podľa osobného vkusu, ale ktorý musí správne podopierať hlavu a krk.
Na záver môžeme povedať, že spať v modernom a pohodlnom lôžkovom systéme zhotovenom z pokrokových materiálov Vám môže dopomôcť k zdravšiemu a šťastnejšiemu prežívaniu dňa. Dobrý matrac zlepší Váš život!

ORTOPEDICKÁ ZÁŤAŽ

VÝŠKA

MEMORY

PRIEDUŠNÝ

SNÍMATEĽNÝ

PRATEĽNÝ

ANTIBAKTERIÁLNY

ANTIROZTOČOVÝ

ODPUDZUJE VODU